Grupy SAMORZECZNICZE
Spotkania dla osób ze spektrum autyzmu, które chcą dowiedzieć się więcej o sobie oraz poznać inne osoby w spektrum w podobnym wieku i sytuacji życiowej. W trakcie spotkań uczestnicy(-czki), z pomocą moderatorek, będą poszerzać wiedzę o autyzmie, rozpoznawać swoje mocne strony i potrzeby oraz przygotowywać działanie na rzecz własnej społeczności – osób ze spektrum autyzmu.
Do zgłoszenia się zapraszamy osoby, które:
mają diagnozę spektrum autyzmu (autyzmu, zespołu Aspergera);
mają ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności;
ukończyły 16 lat (brak górnej granicy wiekowej);
posługują się mową lub komunikacją alternatywną w sposób umożliwiający porozumiewanie się z grupą;
mają motywację, by brać udział w spotkaniach – chcą wspierać się wzajemne z innymi osobami ze spektrum autyzmu lub działać na rzecz tych osób;
chcą spróbować pracy w grupie.
Każda grupa dobierana jest w taki sposób, aby uczestnicy(-czki) mieli podobne doświadczenia i sytuację życiową. Organizowaliśmy już na przykład grupę dla młodych kobiet czy grupę studentów. W 2022 roku zapraszamy do zgłaszania się w szczególności starsze nastolatki (powyżej 16 roku życia) i młode kobiety (oraz osoby socjalizowane do roli kobiety, np. osoby niebinarne).
Dysponujemy tylko 4-6 miejscami w każdej grupie, więc może się zdarzyć, że w najbliższej nie będzie miejsca dla Ciebie. W takim przypadku zachowamy jednak Twoje zgłoszenie w bazie i skontaktujemy się z Tobą przy rekrutacji do kolejnej grupy, w 2023 roku (uruchamiamy tylko 1 grupę rocznie).
Spotkania będą odbywały się raz w tygodniu. Każde spotkanie będzie trwało 2 godziny. Każda grupa spotyka się 25 razy, czyli przez około pół roku. Dzień i godzina spotkań ustalana jest w porozumieniu z grupą.
Grupy spotykają się w siedzibie Stowarzyszenia Innowacji Społecznych „Mary i Max”, które mieści się przy ul. Marszałkowskiej 84/92, lok. 201 w Warszawie (niedaleko stacji metra Centrum). W sytuacji zagrożenia epidemicznego spotykamy się online (taką decyzję podejmujemy wspólnie z grupą).
Planujemy rozpoczęcie spotkań nowej grupy na początek roku 2024. Termin rozpoczęcia ustalimy w porozumieniu z osobami zakwalifikowanymi do grupy.
Spotkania podzielone są na 4 bloki tematyczne. Pierwszy miesiąc-dwa będziemy rozmawiać o spektrum autyzmu i zastanawiać się, gdzie w tym spektrum się znajdujemy. Będziemy próbować lepiej poznać siebie i swoje potrzeby. Kolejne tematy będą dotyczyły relacji. Będziemy rozmawiać o związkach, przyjaźni, rodzinie i samodzielności. W drugiej połowie spotkań rozpoczną się tematy dotyczące dostępności. Tutaj będziemy zastanawiać się nad tym, jak możemy zmieniać różne miejsca (np. szkoły, urzędy, kina), żeby były przyjazne dla osób w spektrum autyzmu. Na koniec zajmiemy się samorzecznictwem. Będziemy analizować i poznawać różne działania samorzecznicze.
W trakcie spotkań będziemy też szukać pomysłu na własny projekt na rzecz osób w spektrum autyzmu. Możemy też zaplanować spotkanie z działającymi w Polsce samorzecznikami, wystąpić w radiu lub zaplanować wspólne wyjście, żeby lepiej się poznać. W trakcie spotkań dużo możemy, ale nic nie musimy, więc nie martw się, jeśli któraś z tych opcji nie brzmi dla Ciebie atrakcyjnie. Każda grupa jest inna, ma inne potrzeby, dlatego dokładny plan i szczegółowe cele ustalimy wspólnie.
Każde spotkanie prowadzone jest przez moderatorkę (psycholożkę lub pedagogożkę), która pomaga podtrzymać rozmowę i sugeruje tematy, które możemy poruszyć.
Nie, udział w spotkaniach jest bezpłatny dzięki dotacji z budżetu miasta stołecznego Warszawy.
Tak, w związku z tym, że program finansowany jest ze środków publicznych, zobowiązani jesteśmy przez grantodawcę (Biuro Pomocy i Projektów Społecznych m. st. Warszawy), aby przyjmować do programu osoby, które posiadają ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Stopień nie ma znaczenia.
Program został stworzony przez psychologów – Kingę Wojaczek i Mateusza Płatosa w 2019 roku i był konsultowany z samorzecznikami – Ewą Furgał i Agnieszką Warszawą. Program jest poddawany regularnej ewaluacji. Prowadzimy również badania nad jego skutecznością, o wynikach których będziemy informować.
Samorzecznik (ang. self-advocacy) to osoba, która mówiąc o własnych doświadczeniach działa na rzecz grupy, do której przynależy. W naszym przypadku jest to osoba w spektrum autyzmu (mająca diagnozę autyzmu lub zespołu Aspergera), która na różne sposoby działa, żeby poprawić sytuację osób w spektrum autyzmu. Niektórzy samorzecznicy prowadzą blogi lub strony w mediach społecznościowych, inni piszą książki czy petycje, a jeszcze inni występują na konferencjach, w mediach lub zakładają organizacje pozarządowe.
Nie, grupa skierowana jest w szczególności do osób, które samorzecznikami nie są, ale temat samorzecznictwa i autyzmu wydaje im się ciekawy. Ani w trakcie, ani po zakończeniu spotkań nie musisz działać jako samorzecznik(-czka).
Patryk, 21 lat
„Udział w grupie samorzeczniczej pozwolił mi zwiększyć moją wiedzę na temat spektrum autyzmu. Sprawił też, że bardziej zainteresowałem się tym tematem. Teraz lepiej rozumiem samego siebie.”
Ola, 24 lata
„Grupa samorzecznicza pomogła mi zrozumieć siebie i nauczyć się mówić o spektrum jako o części mojej osobowości. Już nie traktuje tego jak zaburzenie lub chorobę.”
Kinga Wojaczek – moderatorka
Psycholożka, wspólnie z Mateuszem Płatosem w 2019 roku stworzyła program grup samorzeczniczych, który od tamtej pory wciąż rozwija. Prezeska i współzałożycielka Stowarzyszenia Mary i Max. Od 2012 roku wymyśla, bada i wdraża innowacje wspierające osoby w spektrum autyzmu w Polsce.
Tel: 516 735 521
Mail: kinga.wojaczek@maryimax.pl
Agata Kacperska – moderatorka
Z wykształcenia pedagożka specjalna, w tym roku kończy również studia psychologiczne. W Stowarzyszeniu pełni również rolę opiekunki par w Wolontariacie Koleżeńskim „Mary i Max”, prowadzi szkolenia dla wolontariuszy oraz spotkania grupowe. Poza pracą w Stowarzyszeniu pracuje jako terapeutka w mieszkaniu Chroniono Treningowym dla osób chorujących psychicznie prowadzonym przez Stowarzyszenie POMOST.
Tel: 516 735 347
Mail: agata.kacperska@maryimax.pl