
Wolontariat Koleżeński "Mary i Max"
Wolontariat Koleżeński „Mary i Max” to program, którego celem jest wsparcie osób w spektrum autyzmu w nawiązywaniu kontaktów koleżeńskich. Na podstawie informacji uzyskanych z formularza internetowego oraz indywidualnych rozmów staramy się dobrać uczestników i wolontariuszy w pary, biorąc pod uwagę ich miejsce zamieszkania, charakter, wspólne zainteresowania, a także wiek i płeć. Tak dobrane osoby spotykają się średnio raz w tygodniu przez okres 6-8 miesięcy.
Do udziału w programie zapraszamy młodzież i dorosłych w spektrum autyzmu.
Warunkiem udziału w programie jest:
ukończone 14 lat,
posiadanie ważnego orzeczenia o (stopniu) niepełnosprawności,
świadomość i akceptacja diagnozy spektrum autyzmu,
chęć nawiązania relacji z nową osobą,
posiadanie umiejętności komunikacyjnych, społecznych i emocjonalnych wystarczający do nawiązania relacji koleżeńskiej,
nie przejawianie zachowań, które mogą zagrażać własnemu bezpieczeństwu lub bezpieczeństwu innych osób.
Program jest przeznaczony w szczególności dla osób w spektrum autyzmu bez współwystępującej niepełnosprawności intelektualnej.
W 2023 roku realizujemy program w Warszawie, Częstochowie, Wrocławiu i Łodzi.
W najbliższej edycji zapraszamy osoby mieszkające na terenie tych miast lub w odległości pozwalającej na cotygodniowe przyjazdy do tych miast. Warunkiem wzięcia udziału w programie jest możliwość dojazdu na spotkania rekrutacyjne i spotkania z opiekunem w jednym z wymienionych miast. W przypadku osób z miejscowości nieco bardziej oddalonych od miast realizujących program, znalezienie wolontariusza może być trudniejsze, więc nie możemy zagwarantować udziału uczestnika w programie.
Dzięki udziałowi w Wolontariacie Koleżeńskim jego uczestnicy/czki:
- poznają osobę, z którą będą mogli porozmawiać o wspólnych zainteresowaniach i ciekawie spędzić czas,
- poczują się pewniej w relacjach z innymi ludźmi i mniej osamotnione,
- będą mogli bardziej aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i kulturalnym,
- nabędą nowe umiejętności społeczne,
- będą dobrze się bawić!
Spotkania mają charakter towarzyski, a to, co w trakcie nich robicie, zależy od Was. Możecie na przykład grać w planszówki, pójść do kina, teatru, na pizzę, kawę, rower, spacer. Jeśli nie macie pomysłu co robić, spotkanie pomoże Wam zaplanować opiekun (psycholog), który będzie Was wspierał w razie potrzeby.
W programie zapewniamy bezpłatne vouchery i bilety do wielu miejsc więc dodatkowo nie będziesz musiał/a płacić za korzystanie z wielu atrakcji!
Tak! W programie poza cotygodniowymi spotkaniami z wolontariuszem/ką zaplanowaliśmy kilka spotkań grupowych. Dzięki nim poznasz inne osoby w spektrum autyzmu, które tak jak Ty potrzebują wsparcia w nawiązywaniu relacji koleżeńskich.
Zgłoszenia należy dokonać za pośrednictwem strony internetowej. Kliknij na zakładkę „Zgłoś się” i wypełnij formularz zgłoszeniowy.
Nie, wypełnienie formularza jest pierwszym etapem rekrutacji i nie gwarantuje miejsca w programie.
Po wypełnieniu formularza skontaktuje się z Tobą pracownik Wolontariatu Koleżeńskiego i udzieli informacji na temat dalszej rekrutacji. Staramy się dzwonić w ciągu dwóch tygodni od otrzymania zgłoszenia, ale nie zawsze się to udaje, prosimy o cierpliwość. Kolejny etap obejmuje rozmowę na żywo z psychologiem. Po tej rozmowie dopiero rozpoczynamy szukanie odpowiedniej dla Ciebie osoby. Gdy nam się to uda, zapraszamy Cię na spotkanie, w trakcie którego poznasz osobę (wolontariusza), z którą będziesz brał/a udział w programie.
Udział w projekcie jest bezpłatny – za udział nie są pobierane żadne opłaty od żadnej ze stron.
Uczestnicy i wolontariusze samodzielnie muszą jednak ponosić koszty dojazdu na miejsce spotkania oraz ewentualne koszty dodatkowe związane z przebiegiem spotkania (np. koszt wyjścia do kina, zakupu jedzenia). Staramy się obniżyć wyżej wymienione koszty przez dostarczanie bezpłatnych biletów i voucherów, które przekazują nam nasi partnerzy. Listę naszych aktualnych darczyńców można zobaczyć tutaj: https://maryimax.pl/zostanpartnerem/
Idea zorganizowania nieformalnej, wspierającej relacji między dwiema osobami, z których jedna jest zagrożona wykluczeniem społecznym, narodziła się ponad 100 lat temu w Nowym Jorku, gdzie powstał pierwszy program o nazwie Big Brothers Movement. Bezpośrednią inspiracją dla naszego programu była jednak działalność brytyjskiej organizacji o nazwie National Autistic Society, która od lat 90-tych tworzy programy wolontariatu dla osób z autyzmem. Jedna z najpopularniejszych form wolontariatu, prowadzona przez tę organizację, nosi nazwę befriending (dosł. „zaprzyjaźnianie się”). Jej podstawowym wyróżnikiem jest nieformalny, koleżeński charakter relacji między wolontariuszem a uczestnikiem. Befriending może działać w ramach szkoły, uniwersytetu, sąsiedztwa czy innej grupy rówieśniczej. Właśnie tę formę wolontariatu w 2012 roku postanowiliśmy rozpowszechnić w naszym kraju, nazywając ją Wolontariatem Koleżeńskim “Mary i Max”.
Nazwa naszego Projektu jest jednocześnie tytułem filmu w reżyserii Adama Elliota, który opowiada historię dwóch osób, których z pozoru nic nie łączy. Mary Daisy Dinkle ma 8 lat i mieszka z matką gdzieś na australijskiej prowincji. Max Horowitz jest 45-letnim nowojorczykiem mieszkającym samotnie w małym, obskurnym mieszkaniu. Zrządzeniem losu Mary pisze do Maxa list… i tak zaczyna się ich dziwna, ale wiele znacząca znajomość. Reżyser i jego plastycy z dystansem i czułością opisują niestrudzone poszukiwanie przyjaźni nawet na dnie depresji i samotności. Max ma zespół Aspergera, który ukazany jest w filmie w barwny, zabawny i nieoceniający sposób. To właśnie historia tej przyjaźni stała się inspiracją do nazwania naszego programu Wolontariatem Koleżeńskim „Mary i Max”.
Decyzję o kontynuacji bądź zakończeniu relacji podejmują wspólnie uczestnik i wolontariusz, przy wsparciu Opiekuna. Niektóre pary decydują się kontynuować znajomość poza programem, inne chcą ją zakończyć. Niezależnie od tej decyzji, staramy się, aby wspólnie spędzony czas był pozytywnym wspomnieniem dla obu stron. Udział w programie kończy się uroczystym Finałem, który jest okazją do podsumowania relacji.
Tak, zarówno wolontariusz, jak i uczestnik mogą zgłosić do kolejnej edycji programu. Wymaga to jednak ponownego wypełnienia formularza zgłoszeniowego i wzięcia udziału w rekrutacji. Nie możemy zagwarantować, że w kolejnej edycji również znajdziemy dopasowanie dla danej osoby. Od 2018 roku został ustalony limit dla uczestników, którzy mogą wziąć udział w programie maksymalnie trzy razy.
Zostań uczestnikiem
Masz przynajmniej 14 lat i chcesz poznać kogoś, z kim możesz spotykać się i dzielić swoje zainteresowania? Wypełnij formularz zgłoszeniowy do programu klikając na poniższy link:Zgłoś swoje dziecko
Jeśli jesteś rodzicem osoby w spektrum autyzmu i chcesz zgłosić swoje dziecko do udziału w programie, wypełnij formularz klikając na poniższy link:
Patryk, 20 lat – uczestnik
„Udział w wolontariacie dał mi nowe perspektywy. Dzięki temu zobaczyłem nowe miejsca i poznałem wielu fajnych ludzi.”
Marysia, 17 lat – uczestniczka
„Wolontariat pozwolił mi bardziej otworzyć się na ludzi i wzmocnił moją pewność siebie..”

Kinga Wojaczek – koordynatorka programu
Psycholożka, prezeska i współzałożycielka Stowarzyszenia Mary i Max. Od 2012 roku wymyśla, bada i wdraża innowacje wspierające osoby w spektrum autyzmu w Polsce.
Tel: 516 735 521
Mail: kinga.wojaczek@maryimax.pl

Paula Rol – opiekunka par w Warszawie, superwizorka kadry
Psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna i schematu. Na co dzień pracuje terapeutycznie z osobami dorosłymi, które doświadczają różnych życiowych trudności i wspiera ich w sytuacjach kryzysowych. W Wolontariacie Koleżeńskim poza opieką nad parami jest odpowiedzialna za szkolenie i superwizję nowych opiekunów par.
Mail: paula.rol@maryimax.pl

Aleksandra Kowalska – opiekunka par w Warszawie
Tel: 516 735 685
Mail: ola.kowalska@maryimax.pl

Olga Orłowska – opiekunka par w Warszawie
Pedagożka specjalna, studentka psychologii w Akademii Pedagogiki Specjalnej. Współpracę ze Stowarzyszeniem rozpoczęła od stażu jako tutorka w programie PEERS. Pracuje również jako terapeutka w ośrodku dla osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną.
Tel: 516 736 063
Mail: olga.orlowska@maryimax.pl

Ela Rutkowska – opiekunka par w Łodzi
Psycholożka – prowadzi terapię indywidualną i grupowe spotkania treningu umiejętności społecznych dla dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu w Navicula Centrum w Łodzi. Od 2017 roku wspiera łódzkie pary w ich poznawaniu i zaprzyjaźnianiu podczas kolejnych edycji wolontariatu koleżeńskiego.
Tel: 606 804 671
Mail: rutkowska.elzbieta@navicula.pl

Ewelina Bednarska – superwizorka kadry w Łodzi
Tel: 609 146 289
Mail: bednarska.ewelina@navicula.pl

Kasia Wojtas – opiekunka par w Częstochowie
Psycholożka, pedagożka ze specjalnością w zakresie spektrum autyzmu. Na co dzień pracuje diagnostycznie i terapeutycznie w Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz w Szkole Podstawowej. W Stowarzyszeniu jest opiekunką par w okręgu częstochowskim. Prowadzi również rekrutację wolontariuszy i uczestników, spotkania grupowe i motywacyjne oraz szkolenia dla wolontariuszy.
Tel: 516 735 964
Mail: katarzyna.wojtas@maryimax.pl

Paulina Bąk – pracowniczka terenowa w Warszawie i Białymstoku
Studentka psychologii na IV roku na specjalności psychologia kliniczna dziecka i rodziny na Wydziale Psychologii UW. Pisze pracę magisterską poświęconą zjawisku kamuflowania u osób w spektrum autyzmu. Współpracę ze Stowarzyszeniem rozpoczęła jako wolontariuszka.
Tel: 789 351 789
Mail: paulina.bak@maryimax.pl

Iza Pawłowska – pracowniczka terenowa w Warszawie i Białymstoku
Studentka psychologii na V roku na Akademii Pedagogiki Specjalnej. Interesuje się psychologią społeczną. W Stowarzyszeniu szuka nowych partnerów, pisze posty i panuje nad naszymi mediami społecznościowymi.
Tel: 789 390 032
Mail: iza.pawlowska@maryimax.pl

Gabriela Dorożyńska – pracowniczka terenowa w Częstochowie
Prezeska SPOZA w Częstochowie, gdzie kieruje placówką wsparcia dziennego dla dorosłych osób z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną, koordynuję programy skierowane do osób z niepełnosprawnościami. Z jej inicjatywy Wolontariat Koleżeński zagościł w Częstochowie. W programie zajmuje się pozyskiwaniem partnerów i poszukiwaniem wolontariuszy. Wychowuję dwóch synów, 14-letniego Ksawerego i 18-letniego Klaudiusza, który jest osobą w spektrum autyzmu.
Tel: 531 037 806
Mail: gabriela@maryimax.pl

Marta Gwizdała – pracowniczka terenowa w Łodzi
Na co dzień pracownik korporacji uwielbiający swoją pracę! Chętnie angażuje się w akcje charytatywne i wszelkiego rodzaju aktywności społeczne. Mama dwójki wspaniałych dziewczynek. Rola siostry wypełnia dużą część jej życia gdyż jest wsparciem dla swojego brata, który jest osobą w spektrum autyzmu. W programie zajmuje się pozyskiwaniem partnerów i poszukiwaniem wolontariuszy. Propaguje również nasz wolontariat w social mediach.
Tel: 516 133 610
Mail: wolontariatnavicula@gmail.com
PRZEJDŹ NA STRONĘ LOGOWANIA