Zostań wolontariuszem
Wolontariat Koleżeński „Mary i Max” to program, którego celem jest wsparcie osób w spektrum autyzmu w nawiązywaniu kontaktów koleżeńskich. Na podstawie informacji uzyskanych z formularza internetowego oraz indywidualnych rozmów staramy się dobrać uczestników i wolontariuszy w pary, biorąc pod uwagę ich miejsce zamieszkania, charakter, wspólne zainteresowania, a także wiek i płeć. Tak dobrane osoby spotykają się średnio raz w tygodniu przez 6-8 miesięcy.
Minimalny wiek wolontariusza to 14 lat.
Osoby w spektrum autyzmu często mają trudności z nawiązywaniem nowych znajomości i czują się samotne. Możesz pomóc takiej osobie poczuć się pewniej w relacjach z innymi ludźmi i wesprzeć ją w aktywnym uczestniczeniu w życiu społecznym.
Osoba chcąca wziąć udział w naszym programie jako wolontariusz powinna spełniać następujące warunki:
- mieć skończone 14 lat,
- mieszkać w Warszawie, Częstochowie, Wrocławiu lub Łodzi (lub w odległości pozwalającej na cotygodniowe przyjazdy do tych miast),
- uzyskać zgodę rodzica – w przypadku osób niepełnoletnich,
- zadeklarować gotowość do regularnych spotkań z osobą z autyzmem przez okres 6-8 miesięcy,
- być osobą odpowiedzialną, punktualną i dojrzałą emocjonalnie,
- być osobą samodzielną i dobrze zorganizowaną – m.in. samodzielnie poruszać się komunikacją miejską,
- być w stabilnym stanie psychicznym – nie doświadczać kryzysów ani zaburzeń psychicznych w okresie minimum roku poprzedzającym zgłoszenie się do programu,
- prezentować wysokie umiejętności społeczne i komunikacyjne – m.in. nie mieć trudności z zaczynaniem i podtrzymywaniem rozmowy.
Program polega na regularnych spotkaniach średnio raz w tygodniu przez okres 6-8 miesięcy. Osoby same decydują, jak spędzają czas. Spotkania mogą obejmować wspólne wyjścia, na przykład do kina, na basen czy koncert, albo odbywać się w domu uczestnika lub wolontariusza. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia (i bezpieczeństwo) biorących udział w programie. Stowarzyszenie Mary i Max zapewni Wam dodatkowo liczne bilety i vouchery do restauracji, kin i innych ciekawych miejsc, dzięki którym nie będziecie musieli płacić za atrakcje, które zaplanujecie w trakcie spotkań. Listę miejsc, z którymi aktualnie współpracujemy możesz zobaczyć tutaj.
W 2024 roku realizujemy program w Warszawie, Wrocławiu i Łodzi.
W najbliższej edycji zapraszamy osoby mieszkające na terenie tych miast lub w odległości pozwalającej na cotygodniowe przyjazdy do tych miast.
Od wolontariuszy oczekujemy samodzielności, organizacji i dobrego stanu psychicznego. Nie wymagamy natomiast żadnej wiedzy o spektrum autyzmu – wszystkiego co potrzebne nauczymy Cię podczas szkolenia.
Na wszystkie zgłoszenia staramy się odpowiadać w przeciągu dwóch tygodni, ale zdarza się, że ten czas się wydłuża. Jeżeli chcesz się upewnić, że Twoje zgłoszenie do nas dotarło, zadzwoń na numer 516 735 521.
Rozmowa rekrutacyjna trwa 30-60 minut. Dotyczy ona Twoich motywacji, oczekiwań i preferencji związanych z wolontariatem. Możesz spodziewać się także pytań o Twoje zainteresowania i ulubione sposoby spędzania wolnego czasu. W takcie rozmowy będziemy również rozmawiać o Twoich dotychczasowych doświadczeniach związanych z wolontariatem.
Szkolenie dla wolontariuszy trwa dwa dni i odbywa się w weekend. W sumie spędzimy razem aż 13 godzin! Termin szkolenia ustalany jest na podstawie dostępności wolontariuszy. Zostaniesz o nim poinformowany(-a), jak tylko zbierze się kolejna grupa.
W trakcie szkolenia poznasz innych wolontariuszy i będziesz miał(-a) okazję porozmawiać o swoich oczekiwaniach czy obawach związanych z udziałem w programie. Zdobędziesz wiedzę o spektrum autyzmu i weźmiesz udział w ćwiczeniach, które przygotują Cię do roli wolontariusza. Dopiero po szkoleniu podejmujesz ostateczną decyzję czy chcesz rozpocząć swoją przygodę w Wolontariacie Koleżeńskim.
Jako wolontariusz(-ka) nawiążesz relację z nową osobą, z którą będziesz mógł(-a) spędzać czas w ciekawy i zgodny z Twoimi zainteresowaniami sposób. Zdobędziesz praktyczną wiedzę o spektrum autyzmu i poszerzyć własne horyzonty.
Zwykle umowę podpisujemy na okres od 6 do 8 miesięcy. W tym czasie średnio raz w tygodniu powinieneś(-aś) spotkać się z uczestnikiem. Każde takie spotkanie trwa około 2 godzin. Dodatkowo, w trakcie udziału w programie, zaprosimy Cię na dwa 5-godzinne spotkania grupowe dla wolontariuszy, a raz w miesiącu będzie kontaktował się z Tobą opiekun pary, żeby omówić przebieg relacji. Jeśli będziesz miał(-a) taką potrzebę możesz spotykać się lub rozmawiać telefonicznie ze swoim opiekunem częściej. Na wszystkie te aktywności wolontariusze poświęcają w sumie około 60-70 godzin.
Każda para ma przypisanego opiekuna (psychologa lub pedagoga), który wspiera ją w trakcie udziału w programie. Opiekun jest obecny na pierwszym spotkaniu oraz pozostaje z Wami w kontakcie przez wszystkie miesiące. W razie braku pomysłów na spotkania oraz jakichkolwiek trudności w każdej chwili możecie zwrócić się do niego o pomoc. W programie zatrudnione są również Pracowniczki Terenowe, które przygotowują dla Was ofertę biletów i voucherów, z których możecie korzystać w trakcie spotkań oraz cotygodniowe propozycje ciekawych aktywności dostępnych w Waszym mieście.
Masz prawo podjąć decyzję o wcześniejszym zakończeniu udziału w programie. W pierwszej kolejności powinieneś poinformować o tym swojego opiekuna.
Decyzję o kontynuacji bądź zakończeniu relacji podejmują wspólnie uczestnik i wolontariusz, przy wsparciu Opiekuna. Niektóre pary decydują się kontynuować znajomość poza programem, inne chcą ją zakończyć. Niezależnie od tej decyzji, staramy się, aby wspólnie spędzony czas był pozytywnym wspomnieniem dla obu stron. Udział w programie kończy się uroczystym Finałem, który jest okazją do podsumowania relacji.
Idea zorganizowania nieformalnej, wspierającej relacji między dwiema osobami, z których jedna jest zagrożona wykluczeniem społecznym, narodziła się ponad 100 lat temu w Nowym Jorku, gdzie powstał pierwszy program o nazwie Big Brothers Movement. Bezpośrednią inspiracją dla naszego programu była jednak działalność brytyjskiej organizacji o nazwie National Autistic Society, która od lat 90-tych tworzy programy wolontariatu dla osób z autyzmem. Jedna z najpopularniejszych form wolontariatu, prowadzona przez tę organizację, nosi nazwę befriending (dosł. „zaprzyjaźnianie się”). Jej podstawowym wyróżnikiem jest nieformalny, koleżeński charakter relacji między wolontariuszem a uczestnikiem. Befriending może działać w ramach szkoły, uniwersytetu, sąsiedztwa czy innej grupy rówieśniczej. Właśnie tę formę wolontariatu w 2012 roku postanowiliśmy rozpowszechnić w naszym kraju, nazywając ją Wolontariatem Koleżeńskim “Mary i Max”.
Nazwa naszego Projektu jest jednocześnie tytułem filmu w reżyserii Adama Elliota, który opowiada historię dwóch osób, których z pozoru nic nie łączy. Mary Daisy Dinkle ma 8 lat i mieszka z matką gdzieś na australijskiej prowincji. Max Horowitz jest 45-letnim nowojorczykiem mieszkającym samotnie w małym, obskurnym mieszkaniu. Zrządzeniem losu Mary pisze do Maxa list… i tak zaczyna się ich dziwna, ale wiele znacząca znajomość. Reżyser i jego plastycy z dystansem i czułością opisują niestrudzone poszukiwanie przyjaźni nawet na dnie depresji i samotności. Max ma zespół Aspergera, który ukazany jest w filmie w barwny, zabawny i nieoceniający sposób. To właśnie historia tej przyjaźni stała się inspiracją do nazwania naszego programu Wolontariatem Koleżeńskim „Mary i Max”.
Program jest prowadzony przez Stowarzyszenie Innowacji Społecznych „Mary i Max”. Partnerem projektu jest Krajowe Towarzystwo Autyzmu, oddział w Łodzi.
Obecna edycja Wolontariatu Koleżeńskiego „Mary i Max” jest współfinansowana z budżetu m. st. Warszawy (12 par w Warszawie) oraz przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON – 44 pary w Warszawie, Łodzi, Wrocłwiu i Częstochowie). Więcej informacji na temat projektu PFRON znajduje się na tej stronie.
Nie. Praktyki studenckie można natomiast odbyć w naszym Stowarzyszeniu w ramach stażu przy programie warsztatów umiejętności społecznych PEERS.
Tak, każdy wolontariusz otrzymuje zaświadczenie o odbyciu wolontariatu.
Ewa Markiewicz, 18 lat – wolontariuszka
„Wolontariaty są różne. Byłam i działałam już w różnych miejscach, ale nigdzie nie czułam, że pomagam i rozwijam się, jak w Stowarzyszeniu Mary i Max. Na program koleżeński trafiłam zupełnym przypadkiem na stronie „Ochotnicy Warszawscy”. Na początku nie byłam pewna czy chcę w ogóle próbować – nie miałam dużego, świadomego doświadczenia w kontaktach z osobami w spektrum autyzm, zastanawiałam się czy moja wiedza będzie wystarczająca żeby nie palnąć gafy. Zdecydowałam się jednak wypełnić formularz, niedługo później dostałam telefon od jednej z psycholożek z organizacji, a jakiś czas potem wzięłam udział w szkoleniu. Podczas warsztatów wraz z innymi wolontariuszami mogliśmy rozwiać nasze wątpliwości, zmierzyć się ze stereotypami, które znaliśmy i ogólnie przygotować się na wyzwania, jakie mogą zostać przed nami postawione podczas programu. Było to niezwykle ważne, dzięki temu czułam się znacznie pewniej. Podczas programu, który trwał kilka miesięcy, nad naszą parą czuwała psycholożka, która pomagała gdy były jakieś trudności. Oprócz tego mieliśmy też stały dostęp do wejściówek do przeróżnych miejsc, od kawiarni przez muzea do kin, z których mogliśmy korzystać podczas spotkań. Pomocne okazały się też spotkania motywacyjne z innymi wolontariuszami, gdzie mogliśmy się podzielić radami i pomysłami na spędzanie czasu. Spotkania mijały bardzo przyjemnie i mimo że czasem miałam wrażenie, że spotykam się z moją parą częściej niż z niektórymi przyjaciółmi, to nie żałuję nawet chwili. Na początku mimo wszystko stresowałam się, że popełnię jakiś błąd (i na pewno niejeden zrobiłam), ale dzięki warsztatom czułam się znacznie pewniej. Oprócz tego, pary były dopasowane chyba ze względu na wspólne zainteresowania i wcześniej zadeklarowane preferencje, więc mieliśmy ciągle o czym rozmawiać. Wolontariat w „Mary i Max” polecam każdemu, kto ma trochę czasu wolnego, który chce spędzić w przyjemny sposób, jest otwarty na naukę i lubi poznawać nowe osoby”
Gabryś, 21 lat – wolontariusz
„Udział w wolontariacie przyniósł mi poznanie nowych, ciekawych osób, przeżycie paru małych przygód, ale ciekawych, i ogólnie dobrą zabawę.”
Hela, 16 lat – wolontariuszka
„Zrozumiałam, że takie trochę bardziej aranżowane znajomości nie muszą być niezręczne i poznałam też dużo miejsc w Warszawie dzięki voucherom.”
Sprawdź czy spełniasz poniższe kryteria:
- mam skończone 14 lat,
- mieszkam w Warszawie, Wrocławiu lub Łodzi (lub w odległości pozwalającej na cotygodniowe przyjazdy do tych miast),
- uzyskałem(-am) zgodę rodzica – w przypadku osób niepełnoletnich,
- deklaruję gotowość do regularnych spotkań z osobą z autyzmem przez okres 6-8 miesięcy,
- jestem osobą odpowiedzialną, punktualną i dojrzałą emocjonalnie,
- jestem osobą samodzielną i dobrze zorganizowaną,
- jestem w stabilnym stanie psychicznym – nie doświadczałem(-am) kryzysów ani zaburzeń psychicznych w okresie minimum roku poprzedzającym zgłoszenie się do programu,
- mam wysokie umiejętności społeczne i komunikacyjne – m.in. nie mam trudności z zaczynaniem i podtrzymywaniem rozmowy.
Jeśli na wszystkie pytanie odpowiedziałeś „TAK”, wypełnij kwestionariusz (zajmie Ci to ok. 5-10 minut)
Wypełnienie formularza jest pierwszym etapem rekrutacji i nie gwarantuje miejsca w programie. W ciągu dwóch tygodni od wypełnienia formularza skontaktuje się z Tobą pracownik Wolontariatu Koleżeńskiego i udzieli informacji na temat dalszej rekrutacji. Kolejny etap obejmuje rozmowę z psychologiem. Ostatnim etapem rekrutacji jest dwudniowe szkolenie dla wolontariuszy, które pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję o udziale w programie, a nam lepiej Cię poznać i znaleźć dla Ciebie odpowiednią osobę.
Koordynatorka Wolontariatu Koleżeńskiego „Mary i Max”:
Kinga Wojaczek
tel. 516-735-521
e-mail: kinga.wojaczek@maryimax.pl
Warszawa
Aleksandra Kowalska
tel. 516 735 685
e-mail: ola.kowalska@maryimax.pl
Olga Orłowska
tel. 516 736 063
e-mail: olga.orlowska@maryimax.pl
Łódź
Elżbieta Rutkowska
tel. 606 804 671
e-mail: rutkowska.elzbieta@navicula.pl
Ewelina Bednarska
tel. 609 146 289
e-mail: bednarska.ewelina@navicula.pl
Wrocław
Marcela Kubik
tel. 516 735 690
e-mail: marcela.kubik@maryimax.pl
Adrian Okoń
tel. 516 735 792
e-mail: adrian.okon@maryimax.pl